Blíží se termín vyúčtování služeb spojených s užíváním bytu. Při pochybách o jeho správnosti podejte námitky

Důležitou součástí nájemního vztahu je vyúčtování služeb. Poslední den, ve kterém většina pronajímatelů předkládá nájemcům vyúčtování služeb spojených s užíváním bytu, je 30. duben. Pravidla pro rozúčtování a vyúčtování služeb jsou stanovena zvláštním právním předpisem, kterým je s účinností od 1. 1. 2014 zákon č. 67/2013 Sb., jímž se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytu a nebytových prostorů v domě s byty.

Co je dobré mít na paměti? 

Pronajímatel je povinen provádět pravidelné vyúčtování záloh na služby, a to jednou ročně. Vyúčtování musí obsahovat přehled nákladů a porovnání se zaplacenými zálohami. Pronajímatel má povinnost ve vyúčtování uvést skutečnou výši nákladů na jednotlivé služby se všemi potřebnými náležitostmi, výši přijatých měsíčních záloh za jednotlivé služby, aby případné rozdíly ve vyúčtování byly zřejmé a kontrolovatelné. 

Mezi běžné služby, které by měly být zahrnuty ve vyúčtování, patří dodávka tepla a centralizované poskytování teplé vody, dodávka vody a odvádění odpadních vod, provoz výtahu, osvětlení společných prostor v domě, úklid společných prostor v domě, odvoz odpadních vod a čištění jímek, umožnění příjmů rozhlasového a televizního signálu, provoz a čištění komínů a odvoz komunálního odpadu, případně další služby, které pronajímatel nájemci zajišťuje, a na kterých se s ním předem dohodl.

Nákladem za služby podle zákona nejsou revize zařízení a součástí domu a odpisy domu, popřípadě další podobné položky. Pro úplnost dodáváme, že i např. platba za pojištění domu, za správu domu, poplatek do fondu oprav, poplatek za vybavení bytu apod. nejsou považovány za služby spojené s užíváním bytu a pronajímatel je nesmí po nájemci požadovat (viz. donucující ust. § 2251 odst. 2 občanského zákoníku).

V případě, že pronajímatel nedodá nájemci vyúčtování včas, je povinen zaplatit nájemci pokutu podle § 13 zákona č 67/2013 Sb. ve výši Kč 50, – za každý započatý den prodlení.

Pokud nájemce nesouhlasí s vyúčtováním, vyúčtování je nesprávné či neobsahuje všechny potřebné údaje, má právo proti němu vznést do 30 dnů písemné námitky. Nepředloží-li nájemce námitky v této lhůtě, platí, že se způsobem a obsahem vyúčtování souhlasil. Pronajímatel je povinen do 30 dnů námitky písemně vyřídit. Samozřejmostí je také právo nahlížet do podkladů, ze kterých pronajímatel při zpracování vyúčtování vycházel. Pokud nájemce pronajímatele písemně požádá, nejpozději do 5 měsíců po skončení zúčtovacího období je povinen doložit nájemci náklady na jednotlivé služby, způsob rozúčtování, stanovení záloh a umožnit mu též pořízení kopií podkladů. Finanční vypořádání přeplatků a nedoplatků má být provedeno v dohodnuté lhůtě, nejpozději však do 4 měsíců od doručení vyúčtování nájemci.

Poruší-li pronajímatel nebo nájemce povinnosti stanovené zákonem, hrozí oběma stranám pokuta podle § 13 zákona č. 67/2013 Sb. Například pokud nájemce neoznámí změnu počtu osob v bytě, která má vliv na rozúčtování služeb, může mu pronajímatel účtovat smluvní pokutu 50 Kč za každý den prodlení. Stejně tak má nájemce právo na pokutu, pokud pronajímatel nevyřídí včas jeho námitky k vyúčtování.

Pokud si nevíte rady, potřebujete pomoc nebo se prostě jen zeptat, zda je vyúčtování v pořádku, ozvěte se nám na tel. 733 604 828 nebo na e-mail son@info.cz

Námitky nájemce ke způsobu a obsahu vyúčtování služeb spojených s užíváním bytu

(§ 8 zákona č. 67/2013 Sb.)

Pronajímatel

V ………………………. dne……….

                                                                                                                     Doporučeně!

Vážený pane,

obdržel jsem od Vás minulý týden vyúčtování služeb za zúčtovací období roku ……. K obsahu vyúčtování mám následující námitky.

Podle zákona č. 67/2013 Sb. jste ve vyúčtování povinen uvést skutečnou výši nákladů na služby v členění podle poskytovaných služeb se všemi potřebnými náležitostmi, včetně uvedení celkové výše přijatých měsíčních záloh za služby tak, aby výše případných rozdílů ve vyúčtování byla zřejmá a kontrolovatelná z hlediska způsobů a pravidel sjednaných pro rozúčtování.

Ve Vámi zaslaném vyúčtování informace o skutečné výši nákladů za služby, které v souvislosti s nájmem bytu zajišťujete, bohužel, chybí. Nemohu si tak zkontrolovat, zda Vámi předepsaný nedoplatek za služby je správný.

Žádám Vás touto formou v souladu s ustanovením § 8 zákona č. 67/2013 Sb. o doložení výše uvedených skutečností, a to v zákonné 30denní lhůtě od doručení mých námitek.

………………………………………………….

          nájemce