Příští rok se budou měnit limity pro drobné opravy v bytech. Nájemní smlouvy se kvůli tomu upravovat nemusí. K dohodám, které by stanovovaly vyšší limity než ve vládním nařízení, se nepřihlíží.
Připravovaná změna nařízení vlády
Vláda připravuje změnu nařízení č. 308/2015 Sb., které vymezuje, co se považuje za běžnou údržbu a drobné opravy v nájemním bytě. Současné částky byly stanoveny již v roce 2015. Od té doby vzrostla inflace přibližně o 53 %, a s tím i náklady na materiály a opravy.
Navýšení maximální částky za jednu drobnou opravu z 1 000 Kč na 1 500 Kč a celkového ročního limitu z 100 Kč/m² na 150 Kč/m² proto považujeme za přiměřené. Stejně tak podporujeme budoucí každoroční valorizaci těchto částek podle míry inflace.
Základní pravidlo zůstává beze změny
Je však důležité zdůraznit, že navzdory změně zůstává zachováno základní pravidlo stanovené občanským zákoníkem v ustanovení § 2257:
Pronajímatel udržuje po dobu nájmu byt a dům ve stavu způsobilém k užívání. Nájemce provádí a hradí pouze běžnou údržbu a drobné opravy související s užíváním bytu.
Kdo co hradí?
Jakékoliv opravy, jejichž náklady přesáhnou limity stanovené vládním nařízením, musí nadále uhradit pronajímatel.
Zákon neumožňuje, aby si pronajímatel s nájemcem sjednal vyšší částky za drobné opravy. K dohodě, která by například definovala drobnou opravu až do částky 3 000 Kč za jednotlivou opravu, by se nepřihlíželo, protože by byla v rozporu s ustanovením § 2239 občanského zákoníku – šlo by o povinnost „zjevně nepřiměřenou“ uloženou nájemci.
Naopak dohoda, která stanoví limity nižší, by byla platná a její uzavření možné je.
Není nutné měnit smlouvy
Nájemní smlouvy se v důsledku změny nařízení č. 308/2015 Sb. upravovat nemusí. Není třeba ani uzavírat dodatky ke smlouvám.
Změna nařízení by měla být účinná od 1. 1. 2026.
Nevíte si rady? Pomůžeme vám
V případě pochybností o tom, zda se jedná či nejedná o drobnou opravu, se můžete obrátit na naši organizaci.