Česká televize v pořadu „Černé ovce“ včera odvysílala reportáž zabývající se vytopením bytu. Šlo o případ, kdy poté, co v nájemním bytě praskla hadice s kovovým opletem vedoucí od stoupačky, zatekla voda i do bytu o patro níže. Hadice byla v instalační šachtě viditelná pouze shora a až po jejím odmontování se ukázaly stopy koroze na její spodní straně. Pronajímatel bytu, společnost CPI, nejprve škodu hradit nechtěl a měl za to, že ji má zaplatit nájemnice. Vše ale nakonec dopadlo jinak.
K věci se v pořadu vyjádřila i naše kolegyně, advokátka JUDr. Monika Šnoblová.
Základní pravidlo zní: kdo škodu zavinil, ten ji hradí.
Pokud nájemce například zapomene zavřít vodu, která proteče do spodního bytu – za škodu odpovídá on. Pokud ale dojde k technické závadě, která vznikla bez jeho zavinění – třeba praskla hadice, která byla uvnitř šachty a tuto skutečnost nemohl nijak ovlivnit – odpovídá za škodu pronajímatel.
Pro stanovení odpovědnosti je důležitá příčina vzniku škody. A také to, jestli nájemce o závadě věděl a neřešil ji – pak by mohl nést spoluodpovědnost.
Velmi proto doporučujeme, aby si nájemci uzavírali pojištění domácnosti a pojištění odpovědnosti. Když pak dojde k neúmyslnému vytopení sousedů nebo rozbití zařízení v bytě, škodu uhradí pojišťovna. Stejně tak je vhodné, aby měl pojištění i pronajímatel – v tomto případě pojištění nemovitosti. Ochrání to obě strany před finančními problémy a řešení škod se zjednoduší.
Odkaz na reportáž najdete ZDE