Aktuality
Tisková konference SON ČR konaná dne 22. 6. 2016
22.06.2017 | Z tisku | Bytová politika | Přečteno: 619x
Jsme nespokojeni s vývojem bytové situace u nás. Havárie zákona o sociálním bydlení potvrdila obavy, na které jsme upozorňovali. Návrh zákona ve skutečnosti neřešil aktuální problémy v bydlení u nás, ale spíše z ideologických důvodů se zaměřil na dílčí problémy jako je bezdomovectví nebo situace na ubytovnách, namísto řešení problémů mnohem širšího okruhu, pomoc potřebným občanům.

Konec levných hypoték a růst cen nemovitostí a tedy i  cen nájmů  situaci v Praze a ve velkých městech dramatiky zhoršuje.

Budoucí vláda se bude muset zabývat nikoliv jen problematikou sociálního  bydlení, ale především dostupného bydlení. Není možné velkou část občanů – seniorů, rodin a jednočlenných domácností s dětmi – považovat za občany odkázané na sociální dávky a tedy na sociální bydlení.

Jsme přesvědčeni, že velká města a především hl. město Praha budou muset urychleně řešit problém, který vzniká s tzv. sdíleným bydlením (airbnb). Co nás v této souvislosti znepokojuje:

  1. Tisíce bytů jsou odebrány z bydlení, neslouží k bydlení, ale  nahrazují hotelové služby.
  2. Dochází k porušování stavebního zákona, neboť byty jsou užívány ke komerčním účelům, aniž by zde nájemce nebo vlastník bydlel. Nejde zde již o bydlení, ale o poskytování služeb, což je v rozporu s kolaudačním určením bytů.
  3. Dochází k narušování soužití, neboť dočasně bydlící hosté nerespektují obvyklý pořádek v domě.
  4. Dochází k  vytlačování místních lidí z center měst.
  5. Dochází k daňovým únikům.

   

Další články
Weltverbrauchertag 2018: 10 Jahre Lobbyarbeit in Brüssel
Duel: Kolik má stát platit majitelům domů jako náhradu za regulované nájemné?
MILAN TARABA ze Sdružení nájemníků říká: „Bydlení je základní sociální právo“
Německý den nájemníků 2017
Sociální bydlení – Česká televize